Donald Trump zaujal velmi tvrdý postoj vůči univerzitám i studentským dlužníkům
Shutterstock.com, koláž Hrot24
Americké školství
Trump si došlápne na lidi se studentskou půjčkou. Neplatíš? Přijde exekuce
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa si vzala na mušku dlužníky se studentskou půjčkou. S těmi, kdo budou mít problém se splácením, nebude mít tamní ministerstvo školství žádné slitování. Hrozí jim zadržení sociálních dávek i exekuce.
redaktor
Americká vláda opět spustila systém vymáhání nesplácených studentských půjček. Po pětileté pauze, která začala během pandemie covidu-19 ještě za Trumpova prvního prezidentství a pokračovala i za jeho nástupce Joea Bidena, přichází pro dlužníky tvrdá realita: zpětné srážky z federálních benefitů i z platů.
Od 5. května začalo americké ministerstvo školství rozesílat 195 tisícům lidí v prodlení oznámení, že jim mohou být zadrženy daňové přeplatky, důchody nebo sociální dávky. V létě by se tato opatření mohla dotknout až 5,3 milionu dlužníků. Pro některé z nich to může znamenat i exekuce přímo ze mzdy.
Do prodlení se většina amerických studentů dostává tehdy, pokud neprovedou žádnou platbu déle než devět měsíců, píše deník Business Insider. Úřad doporučuje dlužníkům, aby kontaktovali oddělení pro nesplácené půjčky a dohodli se na splátkovém kalendáři nebo aby vstoupili do programu konsolidace půjčky.
Ten však není jednoduchý. Zahrnuje minimálně devět po sobě jdoucích měsíčních splátek, jejichž výši určuje poskytovatel půjčky, tedy ministerstvo. Dosavadní vyjádření resortu naznačují, že s velkou mírou tolerance se dlužníci setkávat nebudou.
Podle odborníků ale potrvá, než se vládní úřady dostanou ke všem dlužníkům. Nejde jen o jejich nalezení, ale i o zjištění, zda mají vůbec nějaký příjem, ze kterého by bylo možné peníze srážet. Některé domácnosti pocítí důsledky až s časovým odstupem.
Trump vyhlašuje válku Hollywoodu: 100% clo na filmy natočené mimo USA
Někteří lidé už uvedli, že si nové splátky podle určení ministerstva jednoduše nemohou dovolit. Například třiašedesátiletý James Southern řekl deníku Business Insider, že očekávaných 1500 dolarů (asi 33 tisíc korun) měsíčně pro něj není reálných. „Pokud na tom budou trvat, budou si to muset vzít sami. A já budu muset vymyslet, jak dál přežiju,“ zoufá si.
Ministerstvo školství zároveň vyzvalo univerzity, aby studenty lépe informovaly o možnostech splácení dluhů a pomáhaly jim předcházet nesplácení.
„Musíme pomoci nejen těm, kdo už se do nesplácení dostali, ale také se zamyslet nad systémem financování vysokých škol, který žene školné nahoru bez jasné záruky, že za tyto peníze studenti získají skutečně hodnotné vzdělání,“ uvedla ministryně školství Linda McMahonová.
Otázkou zůstává, nakolik se nová striktní politika dotkne budoucích studentů, kteří si na nákladné vysokoškolské vzdělání často musejí půjčovat právě prostřednictvím federálních půjček. Zda například zcela neztratí zájem studovat vysokou školu či tyto úvahy neodloží na dobu, až Trump ve funkci skončí.
Donald Trump už po svém opětovném nástupu do úřadu zaujal velmi tvrdý postoj vůči univerzitám. Obviňuje je z tolerance antisemitismu a podpory progresivismu, některým dokonce pohrozil ukončením finanční podpory.
Postiženo je už sedm škol včetně prestižních univerzit Harvard, Princeton a Kolumbijská univerzita, jimž hrozí ztráta miliard dolarů. Kritici to považují za útok na akademickou svobodu. Zatímco některé univerzity, jako Kolumbijská, na požadavky přistoupily, Harvard se brání soudně, informuje The New York Times.
Zatímco v Česku je vysokoškolské vzdělání na veřejných školách hrazeno ze státního rozpočtu, v USA si většina studentů musí na školné půjčovat – často stovky tisíc korun, někdy i miliony dolarů. Tyto půjčky pak splácejí desítky let. A pokud přestanou splácet, hrozí jim sankce.
Tento systém je dlouhodobě kritizován jako nespravedlivý a zatěžující především studenty z méně majetných rodin. Jeho zastánci naopak tvrdí, že bez něj by se chudí Američané na univerzitu kvůli neschopnosti platit školné vůbec nedostali.