Vedení EU řeší, jak od roku 2027 nadobro skoncovat s plynem, který má otisk Moskvy
Hrot 24, vygenerováno v Dall.E
Energetická nezávislost
Brusel má trabl. Nemůže právně vymáhat zákaz dodávek ruského plynu
Plán Bruselu úplně skoncovat s dovozem zemního plynu z federace vedené Vladimirem Putinem do roku 2027 naráží na zásadní právní překážky. Nemůže nařídit energetickým firmám, aby přestaly LNG z východní země nakupovat. Import zkapalněného paliva do EU naopak v posledních letech roste.
redaktor
Vedení Evropské unie má jen omezené možnosti, jak zabránit úplnému dovozu zemního plynu, který se vytěžil na území Ruské federace. Evropská komise přitom slibuje, že má plán, jak od roku 2027 nebude unijní sedmadvacítka využívat energetické molekuly z říše prezidenta Vladimira Putina. Nemá ale žádné právní páky úplně dovoz fosilní komodity zakázat, varoval britský list Financial Times.
O zákazu ruského plynu se v Bruselu debatuje sice už od začátku války na Ukrajině, ve skutečnosti ale stále tvoří 15 procent celkových dodávek zemního plynu na trhu EU. Navíc import ve formě LNG roste. Závislost na ruském dovozu se však podařilo značně snížit, ještě na začátku roku 2022 činil 45 procent objemu dovezené suroviny.
I když se na začátku roku zastavil tranzit plynu přes Ukrajinu, některé země jej stále odebírají – jako Maďarsko - prostřednictvím jižního TurkStreamu přes balkánské země. Proto je pravděpodobné, že zavedení úplného embarga na ruský plyn Budapešť zablokuje, protože vyžaduje jednomyslný souhlas zemí EU.
Evropští diplomaté nicméně hledají právní kličky, jak zrušit dlouhodobé smlouvy na dodávky zemního plynu s ruským Gazpromem bez placení tučných pokut a hrozby prohraných arbitráží. Uvažovalo se o použití právní skutečnosti vyšší moci, válka ale už trvá tři roky, takže by tento právní argument nemusel uspět, napsala agentura Reuters.
Plán navíc přichází v době, kdy chce EU jednat s USA o zrušení cel. Donald Trump tlačí na evropské politiky, aby unie odebírala od amerických těžařů ještě více LNG výměnou za vstřícnější přístup Bílého domu. Už nyní jsou Američané největším dovozcem zkapalněného plynu do sedmadvacítky.
Ruský LNG se dováží do terminálů hlavně ve Francii, Belgii a Španělsku. Smlouvy obchodníků na dovoz plynu jsou přitom tajné, takže je obtížné je nějak postihovat, obává se část unijních právníků a diplomatů.
Bruselský think-tank Bruegel spíše navrhuje uvalit na ruský plyn vysoká dovozní cla. To by ruskou komoditu pomohlo efektivněji vytlačit z trhu, navíc by to přineslo příjmy pro EU. Cla přitom ke schválení potřebují pouhou většinu zemí Unie.