Trump vyhlašuje válku Hollywoodu: 100% clo na filmy natočené mimo USA
vytvořeno v Midjourney
Vrátí se filmaři zpátky do USA?
Trump vyhlašuje válku Hollywoodu: 100% clo na filmy natočené mimo USA
Americký prezident označil zahraniční filmové pobídky za „národní bezpečnostní hrozbu“. Opatření může rozpoutat další obchodní konflikt.
šéfredaktor
Nápis Hollywood, ikona globálního filmového průmyslu, možná brzy ztratí svůj lesk. Donald Trump v neděli na sociální síti Truth Social překvapil oznámením 100% cla na všechny filmy vyrobené mimo Spojené státy. Tvrdí, že americký filmový průmysl umírá „velmi rychlou smrtí“ kvůli pobídkám, které nabízejí jiné země, aby přilákaly produkční týmy. „Je to koordinovaný útok jiných národů, a tedy hrozba pro národní bezpečnost. Je to také propaganda,“ napsal Trump a dodal: „Jsem pro, aby se filmy točily zase v Americe!“
Hollywood v krizi: Kdo ukradl kameru?
Podle neziskové organizace FilmLA klesla filmová a televizní produkce v Los Angeles za posledních deset let o téměř 40%. Zatímco Kalifornie nabízí daňové úlevy ve výši 330 milionů dolarů ročně, Kanada, Británie nebo Nový Zéland přidávají na stole víc: hotovostní refundace až 35% rozpočtu. Výsledek? Marvel točí scény v Sydney, Mission: Impossible v Abú Zabí. Podle analýzy společnosti Ampere Analysis se v roce 2025 globálně utratí za produkci obsahu 248 miliard dolarů – a Trump chce, aby tyto peníze „nekapaly do cizích kapes“.
Ministr obchodu Howard Lutnick na platformě X stručně potvrdil: „Pracujeme na tom.“ Detaily však chybí. Postihne clo i americké společnosti natáčející v zahraničí? A jak se vypořádá s koprodukcemi? „Pokud Čína odpoví clem na naše filmy, Netflix přijde o čtvrtinu trhu,“ říká William Reinsch, bývalý vysoký úředník ministerstva obchodu.
Kulturní válka nebo ekonomická sebevražda?
Trumpův krok přichází v době, kdy jeho cla na čínské zboží už roky hýbají trhy. Ekonomové varují: Zatímco Hollywoodské studio si možná postaví nový pavilon v Georgii, odveta ze zahraničí by zabila vývoz amerického obsahu. „Máme co ztratit, ne získat,“ opakuje Reinsch. A co diváci? Pokud se cena distribuce zahraničních filmů zdvojnásobí, promítne se to na vstupenkách – nebo v nabídkách streamovacích platforem.
Blockbustery jako Avatar nebo Gladiator 2 se natáčely v Austrálii a Británii právě kvůli nižším nákladům. Pokud Trump donutí studia vrátit se domů, Hollywood možná přežije – ale za jakou cenu? A kolik „amerických“ filmů vlastně ještě existuje? Odpověď hledejte v titulcích: „Vyrobeno s podporou vlády Velké Británie.“