nemocnice Benešov

nemocnice Benešov

se souhlasem firmy Veolia

Energetická revoluce ve středočeských nemocnicích: Veolia garantuje úspory za stovky milionů

Když se řekne „nemocniční energie“, většina z nás si představí nekonečné chodby se zářivkami, hučící ventilace a vytopené pokoje. Skupina Veolia Energie ČR ale nyní dokazuje, že i v takových kolosech spotřeby lze dosáhnout překvapivých úspor – a to s garancí černé na bílém. Dvě středočeské nemocnice, Benešov a Příbram, právě rozjíždějí projekty za 270 milionů korun, které jim během dekády vrátí téměř 100 milionů. A to není vše: sníží emise CO₂, ušetří vodu a stanou se příkladem, jak může veřejný sektor šetřit chytře.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

„EPC není jen zkratka, ale hlavně jistota,“ vysvětluje Jakub Tobola, obchodní ředitel Veolie, která projekty realizuje přes dceřinou společnost Advance Energo. Princip? Dodavatel za své peníze modernizuje energetické hospodářství a klient splácí z dosažených úspor. „Nejde o kosmetické úpravy. V Benešově instalujeme kogenerační jednotky, fotovoltaiku, měníme rozvody. V Příbrami zase zateplujeme budovy a zavádíme chytrou regulaci tepla. Když úspora neklesne pod smluvní hodnotu, rozdíl doplatíme my.“

Tento model už Veolia ověřila v Bohnicích nebo Kutné Hoře a nyní expanduje do středních Čech. Benešovská nemocnice, která slouží 300 000 obyvatel, vsadila na komplexní transformaci za 219 milionů. „Jen na energiích ušetříme ročně tolik, kolik spotřebuje 740 domácností. A vodou? To je skoro půl milionu litrů ročně,“ líčí technický ředitel Jan Kolbaba. IRC ventily, které automaticky regulují topení podle pohybu na chodbách, nebo fotovoltaika pokrývající část spotřeby – to jsou detaily, jež dávají dohromady milionové úspory.

Příbram: Zateplení, která chrání nejen pacienty

Zatímco Benešov jde cestou high-tech, Příbramský projekt (112 milionů korun) připomíná důkladnou energetickou dietu. Zateplení fasád, výměna oken, úsporné LED osvětlení – zdánlivě obyčejná opatření, která ale v nemocničním provozu znamenají revoluci. „Jsme páteřní nemocnicí kraje. Každá koruna ušetřená za energie se promítne do kvality péče,“ zdůrazňuje mluvčí Martin Janota. Místní čeká i solární elektrárna nebo chytrý systém pro vytápění, který eliminuje plýtvání.

Oba projekty financované z EU fondů startují letos, ale garantované úspory už mají jasné kontury: Benešov ušetří 75 milionů za 10 let, Příbram 23 milionů. „EPC už není experiment. Firmy i města pochopily, že jde o bezpečnou investici,“ dodává Tobola. A co přijde dál? Veolia chystá podobné projekty na Moravě – detaily ale zatím tají.

Sto milionů důvodů, proč EPC mění pravidla hry

Jde jen o peníze? „Kdepak. Každá ušetřená megajoule znamená méně uhlíku v ovzduší. A když nemocnice přestane plýtvat vodou, je to i společenská odpovědnost,“ říká Kolbaba. Veolia mezitím sleduje trend: Státní instituce, dlouho váhající nad inovacemi, začínají díky EPC měnit tvář. A střední Čechy? Ty teď mají náskok.