Bryan Johnson se svým synem
Foto: protocol.bryanjohnson.com
Longevity
Kvůli věčnému mládí si píchal krev vlastního syna. Teď miliardář sází na olivový olej
Biohacker a miliardář Bryan Johnson proslul snahou nezestárnout a pokud možno také nezemřít. Tým lékařů a všemožné procedury ho ročně stojí kolem dvou milionů dolarů, v přepočtu přes 40 milionů korun. Vášnivý experimentátor se pravidelně hýbe, potírá se různými mastičkami a dbá na přesně vyváženou stravu. Zkusil už dokonce transfuzi krevní plazmy od svého syna. Nově se ale rozhovořil o dostupnějším způsobu, jak se starat o své zdraví – konzumaci olivového oleje.
ptk
Denní program má Bryan Johnson vymyšlený do poslední minuty. Vstává přesně v pět hodin ráno, ale budí se přirozeně, bez budíku – nechce své tělo vystavit šoku.
Po probuzení si změří teplotu a snaží se ji udržovat na hodnotě 34,4 °C, protože to podle něj přispívá k efektivnějšímu metabolismu.
Na speciální váze pak zkontroluje hmotnost, podíl tuku, množství svalů, hydrataci a tuhost tepen. Po krátké meditaci se vystaví silnému světlu, které simuluje slunce, aby tak nastavil svůj cirkadiánní rytmus.
Přichází na řadu péče o vlasy a kůži – do porostu na hlavě si vtírá vlasové sérum a pokožku masíruje silikonovým kartáčkem. Pak si nasadí speciální čepici s červeným světlem, která má podpořit růst vlasů. To vše zvládne za pětadvacet minut.
Po uplynutí této doby vypije nápoj z kolagenu, kreatinu, prebiotik a dalších látek, které mu mají pomoci vydržet na světě déle. Dopolednímu cvičení věnuje hodinu až 90 minut – střídá během něj kardio, silový trénink, cviky pro flexibilitu a rovnováhu.
V 6.45 si dopřeje snídani bohatou na proteiny; nechybí borůvky, kakao a olivový olej, o němž ještě bude v tomto článku řeč. V 7.15 přichází čas na hygienu, která kromě sprchy zahrnuje řadu speciálních krémů.
Po desetiminutové procházce přichází pět minut před osmou konečně čas na první hodiny soustředěné práce. A to jsme teprve u dopoledne.
S životním stylem mu radí třicet lékařů a výživových poradců. Kromě nastavení programu Johnsona každý den prohlédnou a dělají si záznamy o tom, jak se daří jeho orgánům – včetně srdce, ledvin, jater, mozku a dalších vitálních částí těla. Podle odchylek pak jejich pacient provádí ve svých stravovacích návycích a aktivitách dílčí změny.
To vše lze sledovat takřka v přímém přenosu. Johnson je velmi aktivní na sociálních sítích, kde pravidelně sdílí novinky ze své spíže dlouhověkosti. A také hojně poskytuje rozhovory, ať už zavedeným médiím, nebo v podcastech.
Nedávno se v jednom z nich rozhovořil o tom, že pokud chce někdo zhubnout, nemusí se spoléhat na poslední dobou populární lék Ozempic, ale vystačí si s panenským olivovým olejem.
Dokonce prohlásil, že je prospěšnější než otužování, sauna a jeden druh vitamínu B3, na který příznivci dlouhověkosti nedají dopustit. Později přiznal, že šlo o humornou nadsázku – i tak je ale podle něj olivový olej jednou z nejmocnějších potravin, která prospívá celému tělu.
Biohacker už dříve sdílel na síti X studii, která tezi o hubnutí podporuje. Jedinci, kteří po dobu devíti týdnů pravidelně jedli olivový olej, údajně zhubli v průměru o 1,1 kilogramu více než ti, kdo ho vynechali. Olej také konzumentům pomohl snížit krevní tlak.
Vedle Johnsona svůj jídelníček olejem z oliv obohatil také populární americký moderátor Ryan Seacrest. Touží zhubnout, a proto si údajně každý den dopřeje nazelenalého panáka této vazké potraviny.
Prospěšnost panenského extraktu z plodů olivovníku potvrdila i sportovní nutriční specialistka Abigail Robertsová. Tělu podle ní dělá dobře, protože se jedná o jednu z největších superpotravin, která je bohatá na mononenasycené mastné kyseliny.
„Tyto látky jsou známé tím, že nabuzují metabolismus, snižují chuť k jídlu a pomáhají redukovat tělesný tuk,“ uvedla Robertsová a upozornila na výzkum, podle něhož konzumenti, kteří jedli olivový olej, při hubnutí shodili o 80 procent tuku více než kontrolní skupina, která ho nejedla. „Dlouhodobě má olivový olej pozitivní vliv na tělo a pomáhá váhu udržet nebo ji dále snižovat,“ říká expertka.
Rady lidí, jako je Johnson, je nicméně třeba brát s rezervou a s ohledem na konkrétní zdravotní situaci. Miliardářův extrémní životní styl podle jeho vlastního týmu sice zřejmě přináší první výsledky – tvrdí například, že má plíce osmnáctiletého jinocha – řada doplňků a procedur má ale sporný dopad.
Množství pilulek, které užívá, je tak vysoké, že je vědecky sporné určit, která z nich má na jeho zdraví pozitivní vliv. Dokonce riskantní je jeho experiment s krví od mladých dárců, včetně jeho tehdy sedmnáctiletého syna. Transfuze by u příjemce mohla vyvolat silnou imunitní reakci.