foto Tomáš Novák, týdeník Hrot
Šéfové v ohrožení
Žádný ředitel fakultní nemocnice nemá místo jisté, ministr plánuje vyměnit i známá jména
redaktor
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se nevzdává plánu na překreslení zdravotnické mapy Česka. Do konce roku by podle informací z ministerstva chtěl vyměnit hned několik šéfů nemocnic. Dokonce ho láká představa vypsat konkurzy na vedení všech přímo řízených organizací ministerstva. V takovém konkurzu by někteří ředitelé mohli svou pozici uhájit. Řada známých tváří, zejména ty spojené s předchozími politickými garniturami, však o své funkce pravděpodobně přijde.
Jako zdvižený prst pro ostatní ředitele mělo sloužit odvolání šéfa Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera na konci ledna. „Tam nebylo o čem mluvit. Že půjde, se vědělo od prvního dne, co byl šéf jmenovaný. Arenberger měl být první a naprosto jasná známka odstřižení od předchozího stavu. Další měli následovat v několika vlnách, po prázdninách mělo být hotovo,“ uvádí vysoce postavený úředník z týmu ministra, který si nepřeje uvádět svou totožnost, redakce ji však zná.
Jenže hned na začátku února měl Válek opět plnou hlavu starostí. Nejvyšší správní soud v Brně zrušil takřka všechna hlavní protiepidemická opatření. Na výměnu ředitelů nemocnic opět nebyl čas. K plánované aktualizaci seznamu šéfů nemocnic se tak Válek prý znovu dostal až v minulých dnech. Svým spolupracovníkům údajně sdělil, že některé lidi by rád vyměnil.
O tom, že si má pomalu balit své osobní věci Jaroslav Štěrba, ředitel Fakultní nemocnice Brno, jako první informoval Deník N. Štěrba byl v minulosti Válkovým šéfem. Zatímco šéfoval celé nemocnici, Válek vedl tamní Kliniku radiologie a nukleární medicíny. Jejich vztahy byly na profesionální úrovni. Štěrba ale údajně vadí jinému blízkému spolupracovníkovi současného ministra – Romanu Krausovi (ODS), šéfovi senátního zdravotního výboru, který byl před zvolením do Senátu právě šéfem brněnské fakultky. „Samozřejmě se ke mně něco o odvolání dostalo, ale ne že bych byl pozván na schůzku s panem ministrem nebo že by byly stanoveny nějaké termíny,“ říká ohrožený Štěrba.
Padne Ludvík?
Hovoří se také o výměně Vladimíra Paličky, ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. U toho prý Válkovi vadí vysoký věk 75 let a také to, že konkrétně tato nemocnice je v lékařských kruzích vnímána jako velmi významná instituce, a měl by ji tedy řídit někdo, kdo má užší vztah přímo s šéfem resortu. Připomeňme, že právě FN Hradec Králové v minulosti řídil známý epidemiolog Roman Prymula. Podle Válkova okolí již Válek má na tuto pozici svého favorita. Je jím Aleš Herman, bývalý ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny a soukromé zdravotní skupiny Agel.
V kuloárech se ale hovoří rovněž o pádu Miloslava Ludvíka, dlouholetého šéfa největší české nemocnice, FN v Motole. Představitel ČSSD vzhledem k neúspěchu strany ve volbách do Sněmovny ztratil politickou podporu. Do karet mu ale nahrává, že v lékařském prostředí je vnímán coby schopný manažer. Ministr Válek prý ale během interních porad hned několikrát zmínil, že Motol by si zasloužil novou krev a nové impulzy. „O ničem nevím,“ reagoval stručně sám Ludvík. V tomto případě podle všeho Válek nechce postupovat podle politického klíče, ale spíše doufá, že se časem objeví všeobecně respektovaný odborník, který by chtěl moloch s šesti tisíci zaměstnanci převzít.
Zmiňováno je dále křeslo ředitele Národního ústavu duševního zdraví. To je v současnosti obsazeno Petrem Winklerem. Ten je ale spojován s Válkovým předchůdcem v resortu Adamem Vojtěchem (za ANO). Jeho handicapem je taktéž absence lékařského vzdělání. Jako o možném nástupci se mluví o Jiřím Horáčkovi, uznávaném psychiatrovi a přednostovi Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty UK.
Sledujeme, nevylučujeme
Sám Válek v minulosti uvedl, že konkurz by se mohl týkat ředitelů všech přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví, tedy nejen nemocnic. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Ladislavu Duškovi, šéfovi Ústavu zdravotnických informací a statistiky, a Ireně Storové, ředitelce Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Toho prvního si prý v minulosti Válek vážil, časem ale vzájemné vztahy ochladly. Storová pak ministra rozčílila tím, že v lednu SÚKL nedoporučil posilující dávku očkování proti covidu-19 dětem nad dvanáct let a informoval o tom média. Storové vadilo, že i přes toto nedoporučení nakonec Válek dal posilující dávce zelenou.
Ministerstvo však žádné konkrétní jméno komentovat nechce. „Nyní se žádný konkurz nechystá. Pan ministr je ale toho názoru, že konkurzy jsou obecně prospěšná věc, a velmi pečlivě sleduje hospodaření nemocnic, manažerské řízení a vůbec kvalitu. Takže do budoucna změny nevylučujeme,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.