Změní Trump armádu navždy? Investice za 36 miliard míří na Čínu

Změní Trump armádu navždy? Investice za 36 miliard míří na Čínu

Shutterstock.com

Změní Trump americkou armádu navždy? Investice za 36 miliard míří na Čínu

Generační změna, nebo jen další kolo drahých vojenských experimentů? Administrativa Donalda Trumpa rozjela ambiciózní přestavbu americké armády za 36 miliard dolarů. Cíl? Překonat Čínu v technologickém závodě a vybavit vojáky drony, umělou inteligencí a „neviditelnými“ sítěmi. „Doba Excel tabulek a e-mailů končí,“ říká plukovník David Butler. Ale kritici varují, že takový zásah do armády bude zbytečná zátěž pro ekonomiku.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Když se v 80. letech objevily ikonické tanky M1 Abrams nebo vrtulníky Black Hawk, světem otřásla paranoia studené války. Dnes, téměř o půl století později, Washington opět řeže do živého. „Čína není jen rival. Je to dlouhodobá hrozba pro náš vliv,“ vysvětluje plukovník Butler v rozhovoru pro Newsweek. Pentagon proto v rámci Trumpova rozpočtu 1 bilion dolarů na obranu posílá 36 miliard do modernizace armády. Modernizace by měla sahat od protidronových technologií až po satelitní komunikaci Starlink.

Reforma má kořeny v realitě ukrajinských a izraelských bojišť. „Válka se mění rychleji než naše byrokracie. V Kyjevě se technologie posouvají každé tři týdny. My jsme zaspali,“ přiznává Butler. Podle memoranda ministra obrany Petea Hegsetha z minulého týdne musí armáda „zbavit se zastaralých systémů“ a vytvořit „smrtící, ale hbitou sílu“. Každá divize získá až 1000 dronů, zároveň ale vyrostou investice do elektronického boje – rušení signálů, detekce hrozeb a kybernetické obrany.

AI místo úředníků: Excel tabulky končí

„Naše síťová infrastruktura je nedostatečná. Dvacet let jsme ji ignorovali,“ kritizuje Butler. Řešení? Satelity Star Shield, umělá inteligence a robotika. Zatímco dnes armáda spoléhá na „desetitisíce úředníků, kteří cpou data do Excelu“, pilotní projekty s AI už ukazují, že stroje dokážou analyzovat zakázky rychleji a odhalit i skryté trendy. „AI nám ukázala, jak být neviditelní. Jedna elektronická stopa prozradí pozici celé jednotky,“ dodává Butler.

Ne všichni však plánem jásají. „Tahle částka vysává ekonomiku. Čína přitom USA stále nedohání,“ říká pro Newsweek Neta C. Crawford z Oxfordu, expertka na vojenské rozpočty. Hegsethův tým ale trvá na tom, že jde o investici do „míru prostřednictvím síly“. Až do konce Trumpova mandátu v roce 2029 chce armáda revidovat každý dolar – od výcviku vojáků po nákup nových vrtulníků. Zda se z „generační změny“ nestane jen generace problémů, ukáže až skládání účtů za pár let.