Profimedia.cz
Milionářem od popelnice
Šance na nejvyšší výhru v loterii je jedna k několika desítkám milionů. Jaká je ale pravděpodobnost, že najdete obraz, který z vás udělá milionáře?
redaktor
Nedávno k Tomáši Hejtmánkovi, znalci umění a starožitností a rovněž majiteli aukční síně Arthouse Hejtmánek, přišel jeho kamarád s obrazem, na němž byl vyobrazen svazek pestrobarevných květin ve váze. Jenže plátno bylo na dvou místech proříznuté nožem, mezi tím byl ještě dlouhý podélný šrám přes malbu. Hejtmánkův známý dostal poničený obraz od své matky v devadesátých letech, ale až teď se ukázalo, že jeho autorem je slavný kubánský malíř René Portocarrero, jehož díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě a v aukcích se běžně prodávají za desítky tisíc dolarů.
Chybělo přitom málo, aby Portocarrerův obraz Flores z roku 1966, který k Tomáši Hejtmánkovi přinesl jeho přítel, skončil někde na smetišti a už ho nikdy nikdo neviděl. Kamarádova maminka totiž dílo světově uznávaného umělce nalezla ležet u popelnice. Nezaujaly ji ovšem vyobrazené květiny, ale zlatý rám, do něhož bylo plátno vsazeno. Právě kvůli němu si dílo vzala domů a nakonec ho předala svému synovi.
Jak se obraz do někdejšího Československa dostal, není známo. „Někdo ho ale musel dovézt z ciziny nebo ho někdo zdědil, ale nelíbil se mu, tak do něj dvakrát zabořil nůž a postavil ho k popelnici,“ uvažuje Tomáš Hejtmánek. Když se dnes na obraz podívá laik, nepozná, jak moc byl poničený. Plátno se scelilo, sešilo speciálním mikrovláknem, zezadu se ještě přidala záplata. „Obraz restaurovali manželé Záhořovi, myslím, že ve svém oboru jsou ti nejlepší,“ konstatuje Hejtmánek.
Z deseti tisíc na milion
Portocarrerův obraz Flores (Květiny) se v předvánoční aukci nabízel za 150 tisíc, ale cena se nakonec vyšplhala na 458 800 korun včetně dražební přirážky. Je to teprve autorovo třetí plátno, které se v Česku prodávalo. Například v roce 2018 bylo podle odborného serveru Artplus.cz vydraženo jeho dílo Figura en rojo z roku 1960 za 540 tisíc korun včetně aukční provize. Ovšem v prestižní londýnské aukční síni Sotheby’s se loni na podzim prodal Portocarrerův obraz Paisaje z roku 1940 za 75 600 dolarů (bez aukční přirážky), tedy za více než 1,6 milionu korun.
René Portocarrero (1912 až 1985) začal malovat už ve čtrnácti letech. Studoval na Akademii San Alejandro, ale ze školy odešel, a je proto považován za uměleckého samouka. Je uznáván rovněž jako sochař, keramik, scénický výtvarník a ilustrátor. První výstavu měl v roce 1934 v Havaně, posléze podnikl mnoho cest po Spojených státech i v Evropě. V zahraničí poprvé vystavoval v roce 1945 v Julien Levy Gallery v New Yorku.
Jeho nalezený obraz Flores je důkazem toho, jak se vyplatí zajímavě vyhlížející dílo ukázat odborníkům, kteří je mohou kvalifikovaně posoudit a odhadnout. A jak se i na poničeném výtvarném díle od popelnice dají vydělat nemalé peníze. „Takové věci se skutečně stávají,“ potvrzuje Tomáš Hejtmánek. Před časem se mu například do jeho Arthousu dostala zdánlivě jednoduchá kresba. Dlouho nedokázal nikdo identifikovat, kdo je jejím autorem. Až se ukázalo, že je to dílo Giovanniho Battisty Tiepola, jednoho z nejvýznamnějších benátských malířů pozdního baroka. Z vyvolávací ceny deset tisíc korun byl nakonec rovný milion, kresbu si koupil obchodník z Francie, který si pro dílo přijel do Prahy.
Miliarda za Dürera
Nedávno vyšel najevo podobný případ, který se odehrál ve Spojených státech. Jistý Američan koupil při prodeji pozůstalosti za třicet dolarů (necelých 700 korun) kresbu, která měla být moderní kopií díla význačného renesančního umělce Albrechta Dürera. Jenže kunsthistorici posléze prokázali, že jde o originál, jehož cena by se v aukci mohla vyšplhat až na padesát milionů dolarů, tedy na více než miliardu korun.
Arthouse Hejtmánek
Podle listu The Times měl perokresbu Panna Marie a Ježíšek s květinou na travnaté lavici ve své sbírce americký architekt Jean-Paul Carlhian, který zemřel v roce 2012. Po několika letech skonala i jeho manželka, načež dědicové začali prodávat vybavení jejich domu poblíž Bostonu, a to včetně zmiňované kresby.
Nový majitel dal obrázek posoudit odborníkům, kteří se shodli, že jde o kresbu z prvních desetiletí 16. století. „Když jsem toho Dürera viděl, byla to neuvěřitelná chvíle. Přede mnou ležela buď naprosto dokonalá kopie, anebo mistrovské dílo,“ řekl serveru Art Newspaper Clifford Schorer, partner londýnské galerie Agnews, která se o dílo nyní stará. Podle expertů jde nejspíš o přípravnou skicu k Dürerově kresbě Madona se zvířátky, která je ve sbírkách vídeňské Albertiny.
Schorer podle The Times uzavřel s novým majitelem kresby důvěrnou dohodu o prodeji a předem mu zaplatil blíže neupřesněnou částku, která jeho rodině umožnila splatit všechny dluhy z kreditních karet, uhradit opravu střechy a pořídit si nové auto. Šedesátník, který dílo za třicet dolarů koupil, ale může očekávat, že bude finančně zajištěný až do konce svého života.
Skartovaný obraz
Pozoruhodný je rovněž osud obrazu Dívka s červeným balónkem od streetartového umělce Banksyho, jehož skutečná identita je neznámá. Slavná londýnská aukční síň Sotheby’s dražila jeho dílo v roce 2018. Aukce skončila šokem. Jakmile byl obraz připomínající násilí a občanskou válku v Sýrii za více než jeden milion dolarů vydražen, plátno se začalo pomalu sesouvat dolů a skartovačka ve spodním rámu ho rozřezávala na proužky. Byl to autorův záměr, skartovačku důmyslně skryl. Krátké video, jak se obraz pomalu mění v dlouhé nařezané proužky, pak obletělo svět. Jenže skartovačka ho nerozřezala celý a majitelka se rozhodla si dílo ponechat.
Teď na podzim se napůl skartovaný obraz přejmenovaný na Lásku v koši objevil v aukční síni Sotheby’s znovu. A byl z toho šok číslo dvě. Namísto odhadovaných šesti milionů liber (přibližně 178 milionů korun) se totiž vydražil za více než trojnásobek – za 18,5 milionu liber, tedy zhruba 554 milionů korun. O obraz, který částečně projel skartovačkou, se utkalo devět zájemců v síni, po telefonu i online.
Za takovou částku se žádné dílo od tohoto anonymního pouličního umělce, který začínal s graffiti a street artem v ulicích anglického Bristolu, ještě nevydražilo. Ale kdo ví, třeba se za pár let tato částka v nějaké další aukci ještě zvýší.