Volodymyr Zelenskyj

Bosenská vláda zakázala vývoz zbraní přímo na Ukrajinu v roce 2015, je však klíčovým „subdodavatelem“

Dmytro Larin / Shutterstock.com, koláž Hrot24

Zbrojení

Americká cla ohrožují dodávky zbraní na Ukrajinu. Zdraží munici z Bosny

Celní války, které rozpoutal americký prezident Donald Trump, mohou výrazně zvýšit ceny materiálů pro výrobu munice a také narušit dosavadní dodavatelské řetězce klíčové pro produkci vojenského materiálu.

František Novák

Případná eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a zbytkem světa ohrožuje také vojenskou pomoc a dodávky zbraní a munice na Ukrajinu, která se už přes tři roky brání ruské agresi.

Dokládá to situace bosenského obranného průmyslu, jehož význam coby producenta vojenského materiálu pro napadenou východoevropskou zemi narůstá.

Od invaze na Ukrajinu před více než třemi roky se zbrojní firmy zemí Severoatlantické aliance perou se zvyšováním produkce zejména munice, aby uspokojily potřeby Kyjeva. Část požadavků musí pokrývat dodávky ze třetích zemí, jako je právě Bosna a Hercegovina.

Země sice oficiálně nevyváží do válečných oblastí, jejím největším odběratelem jsou ale Spojené státy, jež jsou zároveň nejvýznamnějším dodavatelem ukrajinské armády.

Nyní hrozí, že se kvůli clům ceny zbraní a munice zvýší a může docházet i ke zpožďování dodávek vojenského materiálu, varoval web Rádia Svobodná Evropa. Zejména pokročilé zbraňové systémy se totiž musí stále ve velké míře spoléhat na dodávky vzácných kovů a kovů vzácných zemin z Číny.

V jedné z největších bosenských zbrojovek Pretis získala 41procentní podíl americká společnost Regulus Global. Firma z předměstí Sarajeva se zaměřuje na výrobu lehkých zbraní a střeliva.

Bosenský vojenský analytik Antonio Prlenda zdůraznil, že ještě před deseti lety málokdo očekával, že Spojené státy s Bosnou a Hercegovinou budou tak úzce spolupracovat ve zbrojním sektoru.

„Po ruské agresi na Ukrajině byla obrovská poptávka po dělostřeleckém vybavení. Bosenský obranný průmysl byl vždy známý vysoce kvalitními dělostřeleckými díly, dělostřeleckou municí, výbušninami a roznětkami,“ vysvětlil.

Právě vysoká poptávka po tomto druhu zbraní a munice vedla k investicím amerických zbrojařů. Nově zavedená cla a jimi způsobené napětí v globální ekonomice by ale mohla celý proces dodávek na Ukrajinu zkomplikovat. Přitom Bosna je pouze jedním z mnoha „kamínků“ v celé globální síti dodavatelů zbraní na Ukrajinu.

Na dodávkách zbraní a munice pro východoevropskou zemi se ve velké míře podílejí i zbrojní firmy z Česka, Slovenska, Polska, Bulharska, Rumunska, ale také z Jižní Koreje.